W niedzielę Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki z koncertem zespołu Guzowianki

To jedna ze sztandarowych imprez z muzyką ludową w naszym regionie. Już w niedzielę, 18 lipca w Iłży odbędzie się po raz 27 Festiwal Folkloru imienia Józefa Myszki. Impreza popularyzuje rodzimy folklor oraz upamiętnia postać wybitnego artysty ludowego ziemi iłżeckiej, Józefa Myszki. Po konkursowych prezentacjach dla gości zagra zespół Guzowianki.

O godzinie 20.30 zaplanowany jest występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki”. (fot. Guzowianki)

To będzie prawdziwe święto folkloru i ludowej muzyki. Najlepsi wykonawcy z terenu regionu radomskiego, ale i z województwa świętokrzyskiego zjadą w niedzielę do Iłży, by uczestniczyć w dwudziestym siódmym już Festiwalu Folkloru imienia Józefa Myszki.

Festiwal Folkloru to impreza popularyzująca twórczość wybitnego twórcy ludowego Józefa Myszki pochodzącego z Błazin koło Iłży. W programie imprezy odbywają się konkursowe prezentacje kapel, śpiewaków ludowych oraz zespołów. Do konkursowych prezentacji uczestnicy imprezy przygotowują występy złożone z pieśni, przyśpiewek i „wyrywasów”, w tym jeden utwór z repertuaru patrona imprezy Józefa Myszki.

Przesłuchania poprzedzi msza święta w intencji patrona festiwalu Józefa Myszki oraz uczestników, która odbędzie się w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny o godzinie 12.15. Po mszy nastąpi przemarsz ulicami miasta do Amfiteatru na terenie Przystani w Iłży.

Na scenie uczestnicy imprezy prezentować będą utwory Józefa Myszki oraz innych współczesnych twórców ludowych. Impreza jest też okazją do podziwiania barwnych strojów regionalnych, w których występują artyści. Można też oglądać różnorodne często ginące instrumenty muzyczne używane przez kapele ludowe i solistów. W tym roku w części konkursowej, która zacznie się o godzinie 14, zaprezentuje się pięcioro solistów i solistek, 25 zespołów śpiewaczych oraz osiem kapel. Występy konkursowe oceniać będzie jury złożone ze specjalistów w zakresie folkloru i sztuki ludowej. Laureaci imprezy otrzymają nagrody i wyróżnienia ufundowane przez organizatorów festiwalu.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi około godziny 19.00. O godzinie 20.30 zaplanowany jest występ Młodzieżowego Zespołu Ludowego „Guzowianki”. Zespół powstał w 2014 roku i składa się głównie z uczniów i absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej w Guzowie. Ma za sobą udział w wielu konkursach i przeglądach muzycznych. Najbardziej rozpoznawalnym utworem zespołu jest „Pod Zielonym Dębem”.

Zespołowi przygrywa Kapela Bursów z Guzowa, którzy są zdobywcami wielu nagród i przeglądów muzycznych, między innymi Baszty 2016 na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii folkloru rekonstruowanego.

Wstęp na imprezę jest darmowy.

Kolejność prezentacji solistów, zespołów śpiewaczych oraz kapel ludowych:

SOLIŚCI :

1. Zdzisław Kwapiński – Radom

2. Alicja Maciejczak – Jasieniec Iłż., gm. Iłża

3. Andrzej Myszka – Kotlarka, gm. Iłża

4. Joanna Tęcza – Zwoleń

5. Zofia Urbanek – gm. Przyłęk

Zespoły śpiewacze:

1. „Bieniędzice” – gm. Wolanów

2. „Brodowianki” – gm. Brody

3. „Chomentowianki” – gm. Skaryszew

4. „Dolnojasieńczanki” – gm. Iłża

5. „Gozdowianki” – gm. Gózd

6. „Kalina” – KGW Koszary – gm. Iłża

7. „Kazanowianki Znad Iłżanki” – gm. Kazanów

8. „Korzenie” z Łaguszowa – gm. Przyłęk

9. „Królewskie Źródła” – gm. Pionki

10. „Kumosie” – gm. Szydłowiec

11. „Jasieniec” – z jasieńca iłż. Górnego

12. „Leśne Echo” – g. Jedlnia Letnisko

13. „Mirowianki” – gm. Mirów

14. „Nowoczesne Koło Gospodyń W Piłatce” – gm. Iłża

15. „Owadowianki” – gm. Jastrzębia

16. Zespół Śpiewaczy KGW w Pakosławiu – gm. Iłża

17. „Powiślanie” – gm. Lipsko